CareerTips - טל קלםטל קלם, מנהל פיתוח עסקי בקרן BIRD, התומכת בפרויקטים טכנולוגיים משותפים של חברות ישראליות ואמריקאיות. עד לאחרונה מייסד ומנהל האקסלרטור TheHive Ashdod. לפני כן, מייסד ועורך המגזין "מסע אחר", נספח כלכלי בסין ובטיוואן, מנהל מכירות לאסיה בחברת קומברס ומייסד ומנהל אגף השיווק בחברה להגנת הטבע. בוגר ממר"מ ו-8200.

כיצד נראה יום בחייך:

היום שלי מורכב בעיקר מפגישות עם יזמים, חברות היי-טק ומשקיעים, פגישות לבחינת שיתופי פעולה ושעות מחשב רבות.

אני נוטה להתחיל את יום העבודה מאוחר יחסית, בין 9 ל-10, כי לימים שלי אין סוף. לעתים קרובות אני יוצא מהמשרד בשעות הערב המאוחרות או ממשיך לאירועים ומיטאפים. כשאני צריך לכתוב מסמך חשוב זה יהיה בדרך כלל בשעות הלילה, בהן קל לי יותר להתרכז, אחרי כל הפגישות, התקלות הבלתי צפויות והטלפונים.

אני מתחיל את היום עם שייק פירות או פרי טרי. כשאוכלים משהו בריא בבוקר משתדלים לא לקלקל את זה לאורך היום. אני גם משתדל לאכול ארוחת צהריים מחוץ למשרד כדי לאוורר את המחשבות ולשנות סביבת עבודה. לא פעם הרעיונות הטובים ביותר צצים לי בזמן הזה.חוץ מזה, אני שואף להגיע שלוש-ארבע פעמים בשבוע לחדר הכושר, פעמיים באמצע השבוע ופעמיים בסופו. אני רוכב ומתאמן כבר הרבה שנים. לפני מספר שנים רכבתי בשטח את כל שביל ישראל, 1100 ק"מ, במשך כ-3 שבועות.

במעט הזמן הפנוי שיש לי אני מנסה לא להיכנע לטלוויזיה וכותב ספר בשם "נשותיו של קונפוציוס", שייצא לאור בעוד מספר חודשים.

מה מניע אותך:

הרצון במימוש עצמי, הרצון לעשות ולהשפיע והרצון לחיות חיים מעניינים ומגוונים. אין אצלי הפרדה בין העבודה לחיים האישיים. תמיד ראיתי בקריירה דרך מרכזית לחיות חיים עשירים ומספקים.

כשהייתי בצבא עבדתי על מחשב mainframe ענק. יום אחד היתה תקלה והגיע טכנאי של IBM מארה"ב. הוא פתח את אחד מארונות המחשב והתיישב לידו שבוע ימים, בודק כרטיס אחר כרטיס, מעגל אחרי מעגל, עד שמצא חוט שעכבר רעב כרסם כשהמחשב היה עוד בבטן האנייה. הוא החליף את החוט ונסע ליעד הבא, לחפש עוד מעגל פגום בארץ אחרת. אחד מחברי אמר שזו עבודה נפלאה: להיות מומחה עולמי, לטוס ביזנס קלאס ולהתגורר במלונות חמישה כוכבים בכל העולם. ואני חשבתי לעצמי שזה סוג קריירה שלא ארצה לעצמי: להיות המומחה לאיזשהו שפיץ טכנולוגי ולראות את החיים דרכו. וכך, בגיל מאוד צעיר החלטתי שלא להתמחות במקצוע מסוים אלא לבנות לעצמי קריירה מגוונת.

בתור בוגר ממר"מ, כאשר רוב חברי פנו ללימודי מחשבים אני למדתי בפקולטה למדעי הטבע בירושלים, וכשהייתי נספח כלכלי, הייתי היחיד במחזור שלא למד כלכלה ומנהל עסקים.

ובנימה יותר אישית - היה לי יעד מאוד מוגדר להספיק את כל מה שרציתי לעשות בחיים - גיל 43, גילה של אמי כשנפטרה. בצעירותי זה היה נראה לי קצה החיים וגרם לי לתיאבון רב, להשיג ולעשות בקצב מוגבר, לפני שייגמר.

מה גורם לך סיפוק במקום העבודה:

היכולת להשפיע ולהוביל בנושאים שיש להם עבורי משמעות וחשיבות, שתואמים את עולם הערכים שלי ואת השקפת עולמי, לצד היכולת להשפיע לטובה על מסלול חיים של אנשים שחשובים לי.

למשל, כשהקמתי את מסע אחר וכשעבדתי בחברה להגנת הטבע הובלתי מספר קמפיינים לשמירת טבע בנושאים שנראו לי קריטיים. בתור נספח כלכלי סייעתי לחברות ישראליות לפתח את עסקיהן בסין ובטיוואן, וסייעתי להביא לארץ השקעות זרות. בתור מנהל אקסלרטור סייעתי באופן משמעותי להצלחתם של מיזמים רבים ולהקמת האקוסיסטם היזמי בעיר אשדוד.

תכונות אופי המאפשרות לך להצליח לדעתך:

Self-made man - כל מה שאני רוצה לעשות אני עושה, וכל מה שאני באמת רוצה לדעת אני לומד לבד. אני לא חסיד של לימודים אקדמאיים, למרות שכיום, לצערי, זהו פקטור מרכזי לפיו מסננים מועמדים לתפקידים.

ראש גדול - בכל מקום בו עבדתי חשתי אחריות ומעורבות כאילו אני המנכ"ל והאחריות היא עלי. אני נוטה להיות מעורב ולסייע גם בנושאים שאינם בתחום האחריות שלי מתוך רצון כנה בהצלחת הארגון.

חריצות ומצוינות - הרבה אנשים מעידים על עצמם שהם חרוצים אבל הגבולות אצלי מאוד מתוחים - העברתי לא מעט לילות ללא שינה כדי לעמוד ביעדים. בנוסף, מי שמחליף תחומים וקריירות נדרש למצוינות ייתר - עליו להוכיח שלמרות חוסר הניסיון או ההשכלה הוא אינו נופל מאחרים. בקורס הנספחים הכלכליים, כשחברי הלכו לישון, קראתי ספרים בסיסיים בכלכלה שנה א', וכשהצטרפתי לקומברס ללא רקע טכנולוגי קראתי בסופי שבוע product descriptions של מוצרים, ודרכם למדתי מושגים בסיסיים בטכנולוגיה.

פתיחות מחשבתית - עד כמה שזה נשמע נדוש ונאיבי, אני באמת מאמין שהכל אפשרי, שכל אחד יכול להשיג יעדים נשגבים אם יהיה מוכוון מטרה ויהיה מוכן להקריב באמת. מעולם לא אמרתי על יזם שאין סיכוי לרעיון שלו, מופרך ככל שיהיה, ומעולם לא הייתי כרוך אחרי טרנדים.

​אילו שלושה טיפים היית נותן לנשים וגברים אשר נמצאם בתחילת דרכם המקצועית:

  1. זה לא מה אלא איך. רובנו הולכים שבי אחרי טייטלים ולא תמיד מסתכלים על התוכן האמיתי של העבודה. לאורך הקריירה למדתי שבמקרים רבים זה לא "מה" אלא "איך".יש הרבה אנשים ששואפים לתפקיד או לדרג מסויים, ולאחר הרבה שנות לימוד והכשרה, כשהם נוחתים סוף-סוף על הכיסא המיוחל, הם מגלים שלא כל הנוצץ הוא זהב. כשהייתי במשרד הכלכלה היתה יחידה אפורה ולא נחשבת במיוחד שעסקה בהגבלים עסקיים. מנהליה היו פקידים שהמשיכו לעשות את מה שעשו קודמיהם בלי יותר מדי חזון ושאר רוח. יום אחד מינו לתפקיד באופן זמני בחור צעיר בשם יורם טורבוביץ', שהפך את תפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים לאחד המשמעותיים ביותר במשק. כיום מתחרים על התפקיד המנהלים המוכשרים ביותר. ואם יורשה לי, כשהציעו לי להקים אקסלרטור באשדוד ראיתי בכך אתגר גדול – לא עוד מיזם בשדרות רוטשילד פינת We Work אלא אקסלרטור באזור מאתגר עם אנשים מוכשרים, שרובם נאלצים לעלות לרגל מדי בוקר לתל-אביב רבתי. לאחר שווידאתי שיש לי גיבוי מלא מהשותפים לפרוייקט החלטתי לבנות אקסלרטור איכותי, שישתווה ברמתו לאקסלרטורים המובילים בישראל ויותר. לא מעט אנשים שאלו אותי בתחילת הדרך מה איבדתי באשדוד; בשנת 2016 האקסלרטור TheHive Ashdod היה בין חמשת המועמדים לתואר האקסלרטור הטוב בישראל.

  2. ההחלטות בשלבים הראשונים של הקריירה אינן גורליות כפי שנוטים לחשוב. אנשים צעירים נוטים לייחס להחלטות לגבי תחום לימודים או כיוון של קריירה חשיבות ייתר, כאילו אלה החלטות חד פעמיות והרות גורל שישפיעו על כל מהלך חייהם. אבל מאחר וכולנו משתנים ומתעצבים במהלך חיינו, החזון שהיה לנו בגיל צעיר אינו בהכרח רלוונטי כמה שנים אחר כך. הרבה אנשים משקיעים שנים רבות בלימוד מקצוע שאינו מתאים לאישיות שלהם, או שסביבת העבודה בו משתנה, מה שמוביל אותם לתסכול מתמשך או להחלטה לשינוי קריירה בגיל מבוגר יותר. בנוסף, העולם משתנה כל הזמן. מקצועות חדשים נולדים ומקצועות שנראו נצחיים הולכים ונעלמים. אי אפשר, ואף לא כדאי, לתכנן מסלול קריירה בגיל צעיר עשרות שנים קדימה. צריך להחליט לגבי הצעד הראשון ובכל צומת לקבל את ההחלטה הבאה. לעתים ההחלטה יכולה להיות אפילו להתחיל הכל מהתחלה, וגם זה בסדר. אנחנו יכולים להדחיק את השאיפות הכמוסות שלנו בגלל שכבר השקענו שנות לימודים בתואר מסוים, או בגלל 'אזיקי זהב' של שכר גבוה ותנאים טובים, אבל אנחנו גם יכולים להעז ולממש באופן שקול חזון אחר.

  3. לטפח קשרים ולא לשרוף גשרים. אם יש דבר שלמדתי לאורך הקריירה הוא שאדם שפגשת בשלב מסוים ואולי לא ייחסת לו חשיבות, יכול לשוב ולהופיע בעתיד כדמות משמעותית. נתקלתי באנשים שסיפרו לי ששרים בממשלה היו עובדים שלהם, ושיזמים מצליחים שעשו אקזיט במיליארדים היו בצוות הפיתוח שלהם. באופן אישי, כמנהל אקסלרטור, הסתייעתי כמנטורים בחברים ובקולגות מתחילת הקריירה שלי ועד היום, כשעם חלקם לא הייתי בקשר יותר מ-20 שנה. עדיין, כשהייתי זקוק להם הם שמחו לבוא ולסייע. לכן, חשוב תמיד לשמור על קשרים ולעזוב מקום עבודה באופן שיכבד אתכם ואת המעסיק שלכם.

ספר על מקרה או פרויקט שלאחריהם הרגשת ש״עשית קפיצת מדרגה״ מבחינה מקצועית או אישית ומדוע הרגשת כך:

הגעתי לחברה להגנת הטבע בתקופה של מצב כלכלי קשה: מספר בתי הספר שדה צומצם בחצי, מחלקת הדוברות נסגרה ועובדיה פוטרו, היתה בארגון תחושת חירום. בגיבוי סמנכ"ל הכספים השקתי מועדון חברים חדש עם אירועים ומוצרים חדשים. זה היה מאמץ שיווקי אינטנסיבי: עבדנו בסופי שבוע ובחגים, וגייסנו את כל מי שהיה יכול לסייע לנו. מתוך הדוחק הכלכלי החלה תוך זמן קצר צמיחה מהירה במספר החברים, מ-11 אלף כשנכנסתי לתפקיד עד ל-45 אלף כשעזבתי. במקביל הכפלתי את דמי החבר בשתי פעימות שכמעט ולא הורגשו על-ידי הציבור. כך צמחה ההכנסה מדמי החבר פי 8, ממיליון ₪ ל-8 מיליון ₪ בשנה. בנוסף, חל גידול של פי 4-5 במספר המשתתפים בפעילויות החברה, עם הכנסות של מיליוני ₪ נוספים. ההכנסות הללו נתנו לחברה להגנת הטבע הרבה אויר, אפשרו לפתוח מחדש את המחלקות שנסגרו ולהקצות משאבים למאבקים החשובים ביותר. הן גם הביאו למפנה כשהחלה תקופה של רווחה כלכלית בארגון, שאפשרה לחברה להגנת הטבע להתמקד בדרכה הערכית במקום בהישרדות כלכלית.

היכולת הזו, להשפיע באופן כה משמעותי על ארגון שאני מאמין בערכים שלו ושמעסיק כ-400 עובדים, ולהפוך אותו מארגון שנמצא במשבר לארגון שמסמן יעדים חדשים גרמה לי להבין שבעשייה שלי טמונה עוצמה רבה. המהלך הזה אפשר לי להיות מעורב כמעט בכל תחום בארגון ולהשפיע על תפקודו. לצד זה, היה לי סיפוק רב מתחושת הגאווה המתחדשת של העובדים, שחשו ברוח חדשה בארגון והיו גאים להשתייך אליו.

מילה אישית לסיום:

אומרים שנישואים מאושרים הם כאלה שאנחנו בוחרים להישאר בהם בכל יום מחדש מתוך רצון חופשי ולא מתוך אילוצים. אני מאמין שכך גם לגבי קריירה ומקום עבודה – משרה טובה היא כזו שבה אפשר תמיד לקום וללכת, שלא נמצאים בה מתוך אילוץ כלכלי או פחד משינוי, אבל בוחרים להישאר בה בכל יום מחדש כי היא משמעותית ומספקת.

רוצים לשמוע עוד על קידום אתרים עסקיים? לקבל ישירות אליכם טיפים לשיווק ברשת? הירשמו לניוזלטר ועקבו אחרינו בפייסבוק ולא תפספסו אף אחת מהעצות המועילות שלנו!

#עסקיםקטנים #מנטורינג #קריירה

צרו קשר:

wixhub@wix.com

ביתנים 27+26, נמל תל אביב יוסף יקותיאלי 4